Brisa Logo
Mobile Menü

Teknoloji ve Yenilikçilik

Akıllı Teknolojilerle Üretim

Akıllı Üretim

Akıllı Üretim

İzmit ve Anadolu’nun kalbinde Aksaray’da yer alan iki fabrikamızda yılda 11 milyonu aşkın lastik üretimi gerçekleştiriyoruz. İzmit Fabrikamız’da modernizasyon yatırımlarına devam ederken, 300 milyon dolarlık yatırım ile kurulan ve 2018 yılında üretime başlayan genç Aksaray Fabrikamız, Türkiye lastik sektörünün akıllı teknolojilerle donatılmış ilk fabrikası olma özelliğini taşıyor. Aksaray Fabrikamız, İzmit Fabrikamızın 40 yılı aşkın know-how’ı ile yatırım hızı ve ilk üretim performans parametrelerinde Bridgestone dünyasının en iyi fabrikalarından biri.

Aksaray Fabrikamızda, Endüstri 4.0 uygulamalarının en iyi örneklerini sergiliyoruz. Robotik çalışmalar, big data ve dijitalleşme gibi yeni nesil teknolojilerden yararlanarak süreçlerimizi kısmen otonom hale getiriyoruz.   

Sektörde ilk olan otomatik lastik transfer sistemleri, fabrikanın sanal ortamda dijital ikizi ile üretimin eş zamanlı takibi, çevreye duyarlı kapalı sistemler, yeşil bina uygulamaları, artırılmış gerçeklik uygulamaları ve ileri veri analizleri ile üretim gerçekleştiriyoruz. İleri veri analitiği, akıllı makineler ve akıllı araçlarla Aksaray fabrikada her gün 800 milyon veri akışı gerçekleşiyor. Bu veriler analiz edilerek, lastiğin üretim makinalarındaki ideal koşulları, hatta üretim açılarını dahi belirleniyor. Fabrikamızın sanal ortamda oluşturulan dijital ikizi ile uzaktan teknolojiyle üretimi takip edip maksimum 2 dakika içinde herhangi bir soruna müdahale ediyoruz. İzmit ve Aksaray fabrikalarındaki çalışanlar, artırılmış sanal gerçeklik uygulamaları ile sanal ortamda birbirleri ile bağlanabiliyor ve çalışanlar akıllı gözlükler ile anında haberleşip, birbirlerine uzaktan destek ile çözüm sağlayabiliyorlar. 

İki fabrikamızda akıllı teknolojilerle gerçekleştirdiğimiz üretim ile her 2,5 sn’de bir lastik üretiyoruz.