Brisa Logo

Sürdürülebilirlik

Turnalar Hep Uçsun

Turnalar Hep Uçsun


 

“ Brisa ve WWF-Türkiye iş birliğiyle 2013 yılında, Çukurova Deltası’nda başlatılan proje ile “Turnalar Hep Uçsun” ekibi, turnaların Çukurova Deltası’ndaki popülasyonu ve davranışlarının yanı sıra türe yönelik tehditleri araştırıyor ve gerekli önlemler konusunda yetkililerle ve yöre halkı ile görüşmeler yapıyor. Bu sayede her yıl artan bir bilinçle Çukurova Deltası, turnalar için çok daha güvenli bir yuva haline dönüşüyor.”

Turna öğrenci kitapçığı 6-9 yaş: İndirin.
Turna öğrenci kitapçığı 10-12 yaş: İndirin.
Turna öğrenci kitapçığı 12-15 yaş: İndirin.
Turna öğrenci kitapçığı 16-18 yaş: İndirin.

Turna öğretmen kitapçığı 6-9 yaş: İndirin.
Turna öğretmen kitapçığı 10-12 yaş: İndirin.
Turna öğretmen kitapçığı 12-15 yaş: İndirin.
Turna öğretmen kitapçığı 16-18 yaş: İndirin.

Turna kitapçıkları okuyucularını bekliyor! 6-18 yaş grubuna yönelik turna kitapçıkları hem öğretmen hem öğrenciler için hazırlandı.

Uluslararası Turna Koruma Vakfı (International Crane Foundation) tarafından hazırlanan eğitim kitapçıkları okul çağındaki çocukların ve öğretmenlerin kullanımı için WWF-Türkiye tarafından Türkçe'ye çevrildi. 6-18 yaş aralığına yönelik turna eğitim kitapçıkları, öğretmen ve öğrenciler için ayrı olmak üzere 8 farklı kitapçıktan oluşuyor.

Kitapçıklar, birçok farklı turna türü hakkında bilgi verme amacı taşıyor. Yaş grubuna göre çeşitli oyunlar, hikayeler ve ilgi çekici bulgular içeren kitapçıklar, turnalar hakkında küçük yaştan itibaren farkındalık yaratmayı hedefliyor. Öğretmenlerin kolayca derslerinde uygulayabileceği etkinlikler de içeren kitapçıklar, WWF-Türkiye tarafından okuyucuların beğenisine sunuldu. Brisa'nın desteğiyle yürütülen "Turnalar Hep Uçsun" projesi kapsamında çevrilen kitapçıklar internet sitesinden kolaylıkla pdf formatında indirilerek Türkçe, sosyal bilimleri, matematik, fen bilimleri ve müzik gibi farklı derslerde kullanılabilir.

İyi okumalar.