Brisa Logo

Yönetim

Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu

Ahmed Cevdet Alemdar Yönetim Kurulu Başkanı
Özgeçmiş

Görev Süresi: 26.03.2021 – 2023 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar.

Cevdet Alemdar, 1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuş, İşletme Yüksek Lisans derecesini (MBA) 2000 yılında Sabancı Üniversitesi'nden almıştır.

Sabancı Holding bünyesine 1993 yılında katılmış ve sırasıyla Beksa, Sakosa, Kordsa, Temsa İş Makinaları ve Brisa’da çeşitli yönetici pozisyonlarında bulunmuştur. Bu süre içinde Türkiye’de inşaat ve üretim sektörlerine yönelik tel ürünleri yatırımları gerçekleştirmiştir. Brezilya, Tayland ve Çin’de lastik endüstrisine yönelik yurtdışındaki iştiraklerinin fabrika genel müdürlükleri, Güney Amerika ve Asya Pasifik bölgelerinin satış ve pazarlama liderliklerini yapmıştır. Kordsa’nın Teknoloji ve Pazar Geliştirme Başkan Yardımcısı olarak Ar-Ge ve inovasyon liderliklerini gerçekleştirmiştir. Temsa İş Makinaları’nın Komatsu İş makinaları üzerine Volvo Kamyon distribütörlüğünü de alarak büyümesi sırasında Genel Müdürlük yapmıştır. Daha sonra Bridgestone ve Sabancı Holding ortaklığında kurulan, 80’den fazla ülkeye ihracat yapan ve Türkiye’de lastik ve mobilite çözümleri lideri olan Brisa’nın CEO’luğu görevini yürütmüştür. 1 Nisan 2020'den itibaren Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanlığı görevini yürütmektedir. Kendisi Kordsa, Brisa, Temsa Skoda Ulaşım Araçları ve Temsa Motorlu Araçlar şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanı, Teknosa şirketinin Yönetim Kurulu üyesidir.

SUNUM (Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi) Yönetim Kurulu Başkanı, TÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve DEİK / Türkiye - ABD İş Konseyi (TAİK) Yönetim Kurulu üyesi olan Alemdar, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği üyesidir.

Tomio Fukuzumi Yönetim Kurulu Başkan Vekili
Özgeçmiş

Görev Süresi:21.12.2022-2023 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar.

Sayın Fukuzumi, Osaka Şehir Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olmuştur. Bridgestone bünyesine Nisan 1988 tarihinde katılmıştır. Fukuzumi, kariyer hayatı boyunca ağırlıklı olarak Uluslararası Lastik İşkolunda çalışmış olup, Lastik Satış Direktörü ve Genel Müdür olarak Kore, Amerika Birleşik Devletleri Şikago, Belçika Brüksel, Hindistan ve Tayland’da görev almıştır. 2016 yılında BSJ Genel Merkez bünyesinde Uluslararası Lastik İşkolu Direktörü olarak atanan Fukuzumi, BSAM, BSEMIA and BSCAP yönetim kurulu görevlerini yürütmüştür.

Jerome Freddy Pierre Boulet Yönetim Kurulu Üyesi
Özgeçmiş

Bridgestone Avrupa, Rusya, Orta Doğu, Hindistan ve Afrika Tedarik Zinciri Başkan Yardımcısı

Mustafa Bayraktar Yönetim Kurulu Üyesi
Özgeçmiş

Görev Süresi: 26.03.2021 – 2023 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar.

Mustafa Bayraktar, Alabama Üniversitesi Finans Bölümü'nden mezun olmuş ve aynı dalda Boston College'da yüksek lisans yapmıştır. 2002 yılından bu yana H. Bayraktar Yatırım Holding A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Şirket Dışında Yürüttüğü Görevleri:
Grup Dışı:
Baylas Otomotiv A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
Baytur Motorlu Vasıtalar Tic A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
Bayraktar Otomotiv A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
Bayraktar Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
Ege Fren Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
Ege Endüstri ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Haluk Dinçer Yönetim Kurulu Üyesi
Özgeçmiş

Görev Süresi: 26.03.2021 – 2023 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar.

Haluk Dinçer, University of Michigan’dan makine mühendisliği dalında lisans ve işletme dalında yüksek lisans (MBA) derecelerini almıştır.

Haluk Dinçer, Sabancı Holding Sigorta Grup Başkanı’dır.  Dinçer, aynı zamanda Aksigorta ve AvivaSA Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmektedir.

Dinçer, mevcut görevini 2016 yılında üstlenmeden önce, 2011-2016 yıllarında Perakende ve Sigorta Grup Başkanlığı, 2007-2011 yıllarında Perakende Grup Başkanlığı, 2004-2007 yıllarında Perakende ve Gıda Grup Başkanlığı, 2002-2004 yıllarında ise Gıda Grup Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. 1995 yılında Sabancı’ya katılan Dinçer, bu tarihten itibaren topluluğun otomotiv, gıda ve perakende şirketlerinde önemli liderlik pozisyonları üstlenmiştir.

Dinçer, 2014 yılında TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı, 2008-2014 yıllarında DEİK/Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanı olarak görev yapmıştır.  Halen TÜSİAD Başkanlar Konseyi ve Global İlişkiler Forumu Yönetim Kurulu’nda yer almaktadır.  Ayrıca sigorta sektörünün uluslararası lider düşünce kuruluşu The Geneva Association üyesidir.

Şirket Dışında Yürüttüğü Görevleri:
Grup İçi:
Sabancı Holding Sigorta Başkanı
Avivasa Yönetim Kurulu Başkanlığı
Aksigorta Yönetim Kurulu Başkanlığı

Grup Dışı:
TÜSİAD Başkanlar Konseyi ve Global İlişkiler Forumu Yönetim Kurulu Üyesi
Geneva Association Üyesi

Frederic Jean Hubert Cecile Hendrickx Yönetim Kurulu Üyesi
Özgeçmiş

Görev Süresi: 26.03.2021– 2023 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar.

Frederic Jean Hubert Cecile Hendrickx, 1991 yılında Belçika’daki Leuven Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden mezun olmuştur. Ayrıca, Antwerp Üniversitesi’nde (Belçika) Çevre Yönetimi ve Kopenhag Üniversitesi’nde (Danimarka) Enerji Hukuku okumuştur.

Kariyerine Nairobi’deki (Kenya) Birleşmiş Milletler Çevre Programı genel merkezinde başlamış ve Kopenhag’daki Danimarka Çevre Bakanlığı Uluslararası Antlaşmalar Bölümü’nde bir yıl çalışmıştır.

1993 yılında Brüksel Barosu’na katılmış ve 1999 yılına kadar Brüksel’de bir Amerikan hukuk firması olan Hunton Williams’ta çalışmıştır. Ardından General Electric’te, çok yakın zamana kadar da Stockholm ve Londra ofislerinde Yaşam Bilimleri Bölümü için Küresel Genel Müşavir olarak çeşitli hukuki liderlik rolleri üstlenmiştir.

2015 yılı ortasından itibaren Bridgestone Avrupa’da Hukuk ve Uyum Başkan Yardımcısı, Genel Danışman ve Yönetim Kurulu Sekreteri olarak görev yapmaktadır. Frederic Hendrickx, aynı zamanda Belçika’da Leuven Limburg Üniversitesi’nde İleri İşletme Yönetimi programında Uluslararası İş Hukuku alanında konuk profesör olarak görev yapmaktadır.

Şirket Dışında Yürüttüğü Görevleri:
Grup İçi:
Bridgestone EMIA'da Hukuk ve Uyum Başkan Yardımcısı, Genel Danışman ve Yönetim Kurulu Sekreteri

Mete Ekin Yönetim Kurulu Üyesi
Özgeçmiş

Görev Süresi: 26.03.2021 – 2023 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar.

Mete Ekin, 1993 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. Daha sonra 1995 yılında Connecticut’ta Hartford Üniversitesinde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Mete Ekin, akıcı derecede İngilizce, İtalyanca ve Almanca bilmektedir.

Mete Ekin, Mart 2016 yılında MEA pazarlarından (50 ülke) sorumlu olarak Bridgestone Middle East Africa FZE’ ye Bölge Müdürü olarak katılmıştır.

Lastik endüstrisinde 21 yılı aşkın tecrübesiyle Türkiye, İtalya, Mısır ve MENA Bölgesinde çeşitli yönetsel görevler üstlenmiştir. Mesleki kariyerine Türk Pirelli’de başlamıştır. En son olarak, 2015 yılına kadar beş yıl boyunca Genel Müdür ve CEO olarak çalışmıştır. Bundan önce Pirelli Mısır’da Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İtalya Genel Müdürlüğü’nde Global Ticari İş Birimi Pazarlama Müdürü gibi çeşitli yönetsel görevlerde bulunmuştur.

Grup İçi:
10 Ocak 2023’e kadar, Başkan Yardımcısı, Gelişmekte Olan Pazarlar, Bridgestone EMIA
11 Ocak 2023’den itibaren Bridgestone'da Başkan Yardımcısı ve Ortak Küresel COO Ofisi Başkanı

Haluk Kürkçü Yönetim Kurulu Üyesi
Özgeçmiş

Görev Süresi: 26.03.2021– 2023 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar.

Haluk Kürkçü, 1984 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde lisans derecesini tamamlamıştır.

Kürkçü, 1986 yılında Brisa’da göreve başlamış ve ardından 20 yıllık süreçte, üretim planlama, endüstri mühendisliği ve üretim alanlarında yöneticilik pozisyonları üstlenmiştir. 2006 yılında Üretim Direktörü olarak atanan Kürkçü, 2015-2018 yılları arasında, Mühendislik Direktörlüğü görevini yürütmüştür. Sn. Kürkçü 2018 yılından bu yana CTO Yardımcılığı görevini yürütmüş, 1 Temmuz 2020 tarihinde Brisa Genel Müdür’ü pozisyonuna atanmıştır.

Şirket Dışında Yürüttüğü Görevleri
Grup İçi:
Brisa Genel Müdür


Grup Dışı;
LASDER (Lastik Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi
LASİD (Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı
ISO (İstanbul Sanayi Odası) Meclis Üyesi

Sakine Şebnem Önder Yönetim Kurulu Üyesi
Özgeçmiş

Görev Süresi: 20.09.2022 – 2023 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar.

Şebnem Önder, 1994’te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Kariyer hayatına 1994 yılında White&Case LLP (Türkiye)’de Hukuk Danışmanı olarak başladı. 1999-2000 yılları arasında şirketin genel merkezinin bulunduğu New York’ta aynı görevi sürdürmüştür. Ardından 2000 yılından 2014 yılına kadar aynı firmanın Türkiye biriminde Ortak olarak görev almıştır. 2014 yılında British American Tobacco (Türkiye&Kuzey Afrika)’da Hukuk Direktörü olarak göreve başladı. Şebnem Önder, 2018’den 2022 yılına kadar British American Tobacco (Avrupa)’da Avrupa Bölge Uyum Bölüm Başkanı görevini yürütmüştür. 12 Eylül 2022 tarihinden itibaren Sabancı Holding Hukuk ve Uyum Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. 

Mehmet Tanju Ula Bağımsız Üye
Özgeçmiş

Görev Süresi: 26.03.2021– 2023 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar.

1947 yılında Zonguldak’ta doğan Mehmet Tanju Ula orta ve lise öğrenimini Kadıköy Maarif Koleji’nde tamamladıktan sonra 1965 yılında ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’ne girmiş, 1969 ‘da B.SC ve 1971 yılında M.SC ünvanlarıyla mezun olmuştur. 1971-1974 yıllarında ATAŞ Rafinerisi’nde, 1975-1976 yıllarında TPAO Genel Müdürlüğü’nde Proje Mühendisi olarak çalışmıştır.

1 Haziran 1976’da LASSA A.Ş.’de Planlama Mühendisi olarak göreve başlamış, daha sonra Malzeme Planlama/Kontrol ve Üretim Planlama Direktörü olmuş, 1985 yılında KORDSA A.Ş.’ye İkmal Direktörü olarak geçmiştir. Daha sonra Genel Müdür Ticari Yardımcılığı yapan Tanju Ula sırasıyla 1996 yılında DUSA A.Ş., 1999 yılında SAKOSA A.Ş., 2004 yılında da BEKSA A.Ş. Genel Müdürlük görevlerinde bulunmuştur.

2005 yılında KORDSA A.Ş.’ye Genel Müdür olarak dönen Tanju Ula, yeni yapılanmayla KORDSA GLOBAL A.Ş. Başkan Yardımcılığı ve Birinci Bölge Genel Müdürlük görevlerinde emekli olduğu Nisan 2009 tarihine kadar çalışmıştır.

Emeklilik sonrası 1,5 yıl Sabancı Müzesi Genel Sekreterliği görevini yürütmüştür. Halen PT INDO KORDSA TBK, Endonezya’nın Direktörler Komitesi (BOD) Bağımsız Üyesi’dir.

Şirket Dışında Yürüttüğü Görevleri
Grup İçi:
PT INDO KORDSA TBK, Endonezya’nın Direktörler Komitesi (BOD) Bağımsız Üyesi

Ahmet Erdem Bağımsız Üye
Özgeçmiş

Ahmet Erdem İstanbul Teknik Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği branşında lisans eğitimi

aldıktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nde Mühendislik Yönetimi branşını
tamamlamıştır.


1990 yılında Shell’de çalışmaya başlayan Erdem, Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa’da üst
kademelerde görev yapmıştır. Yunanistan ve Türkiye Yatırım Müdürlüğü, Türkiye Perakende
Satışlar Müdürlüğü görevlerinden sonra, 2006 yılında, halihazırda Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı
da yürüttüğü Shell & Turcas Petrol A.Ş. ortak girişim şirketinin kurulmasında önemli bir rol
üstlenmiştir. Ortak girişim şirketinin entegrasyonu sırasında Perakende Genel Müdürü ve İcra
Kurulu üyeliği görevlerini yürüttükten sonra Shell’in Doğu Afrika’daki faaliyetlerinin merkezi
olan Kenya’da Shell Ülke Başkanı ve Kenya Shell Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini
üstlenmiştir. Ahmet Erdem, Royal Dutch Shell bünyesinde finansal ve itibar risk yönetimi ile
ilgili eğitimler almıştır ve ülke çapında 20 yıla yakın risk yönetim tecrübesi bulunmaktadır.
Erdem halen Shell Türkiye Ülke Başkanlığı’nın yanı sıra Shell&Turcas A.Ş. Yönetim Kurulu
Başkanlığı ve Sabancı Holding Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.
Ahmet Erdem, önceki yıllarda Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nde (YASED) iki dönem
Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış olup halihazırda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde
(TOBB) Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclis Başkanlığı, Petrol Sanayi Derneği’nde
(PETDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (WBCSD
Türkiye), United Nations Global Compact Türkiye ve Enerji Verimliliği Derneği’nde (ENVER)
Yönetim Kurulu Üyeliği ve İngiliz Ticaret Odası’nda Danışma Kurulu Üyeliğini sürdürmektedir.

 

Son 10 yılda bulunulan görevler

Shell Türkiye Ülke Başkanı

Shell&Turcas A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Bağımsız Üyeliği (31 Mart 2023 tarihi itibariyle devam etmiyor)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclis Başkanlığı

Petrol Sanayi Derneği’nde (PETDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nde (WBCSD Türkiye) Yönetim Kurulu Üyeliği

United Nations Global Compact Türkiye’de Yönetim Kurulu Üyeliği

Enerji Verimliliği Derneği’nde (ENVER) Yönetim Kurulu Üyeliği

İngiliz Ticaret Odası’nda Danışma Kurulu Üyeliği