Brisa Logo

Kurumsal

CFO Mesajı

CFO Mesajı

CFO Mesajı

Değerli Yatırımcılarımız;

Brisa olarak, ana hissedarlarımız Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation’ın güçlü desteğini her zaman yanımızda hissederek; sürdürülebilir büyüme ile Türk lastik sektörüne öncülük etmek, ülke ekonomisine ve sizlerin yolculuğuna değer katmak amacıyla faaliyet gösteriyoruz.

Kurumsal yönetim, şeffaflık, iş güvenliği ve verimlilik ilkelerimizden asla taviz vermiyoruz. Temel hedefimiz, şirketimizin yatırım, inovasyon, istihdam da dahil olmak üzere pek çok alanda ürettiği değerleri sürdürülebilir kılmak.

Günümüzün küresel ekonomik dünyasında, ekonomik sürdürülebilirliği sağlayabilmek için orta ve uzun vadeli şirket stratejilerini hazırlarken, fırsatlar kadar riskleri de öngörebilmek ve zamanında önlem alabilmek hayati önem taşıyor. Brisa olarak, risk yönetiminde nihai hedefimiz, ürünlerimizin, hizmetlerimizin, operasyonlarımızın, itibarımızın ve finansal gücümüzün sürdürülebilirliğini sağlamak ve bu yolla paydaşlarımız için en yüksek değeri yaratmaktır.

Türk ekonomisinin zaman zaman karşılaşabildiği kur dalgalanmalarını ve ekonomik gelişmeleri göz önünde tutarak şirketimizin aksiyonlarına yön veriyor ve gerçekle en uyumlu olacak şekilde bir tahmin sistemi yürütüyoruz. Bütçe planlarımızı büyük titizlikle takip edip, yatırım fizibilite çalışmalarını özenle yapıyoruz, kararlarımızı paydaşlarımızı gözeterek alıyoruz ve ekonomik sürdürülebilirlik için çalışıyoruz.

Türkiye’nin lastik sektörü lideri ve öncü sanayi kuruluşlarından biri olarak, yurtiçi ve uluslararası pazarlarda güçlü bir performans sergiliyoruz. Şirketimizin bu güçlü performansında, dengeli işletme sermayesi yönetimimiz ile başarılı kanal ve ürün portföyü yönetimimiz etkili oluyor.

Yatırım dünyasında giderek önemi artan ESG alanında da lider şirketlerden biriyiz ve bu alanda belirlediğimiz stratejimiz ve somut hedeflerimizde de kararlılıkla ilerliyoruz. Düşük karbon ekonomisine geçiş, düşük temas ekonomisi, sosyal ve kültürel dönüşüm olarak belirlediğimiz stratejimizi, üst yönetimimizin de sahipliğinde güçlü bir kurumsal yapı ile yönetiyoruz. Bu çabalarımızla uluslararası bir girişim olan Bilim Temelli Hedefler (SBTI) girişimine uzun vadeli hedeflerini onaylatan sayılı şirketler arasındayız. 2050'ye kadar tüm faaliyetlerimizde Net Sıfır Emisyon seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz. Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) performansımız, Londra Borsası (LSEG) işletmesi Refinitiv tarafından yapılan şeffaf ve objektif değerlendirmesi neticesinde  de 2022 yılunda 91 puan alarak en iyi derece (excellent) kategorisine girdi. Bu sonuçlar ile global lastik endüstrisinde 1. sıraya yükselirken, otomotiv endüstrisinde 277 firma arasından 3. sırada yer aldık.

Teknolojideki hızlı gelişmeler ve müşterilerimizin da buna bağlı olarak dinamik bir şekilde değişen ihtiyaçları ile geleceğe bugünden hazır olmamız gerektiğinin farkındayız. Bu kapsamda AR-GE çalışmalarımıza, fabrikalarımızdaki modernizasyon ve akılı teknoloji yatırımlarımıza güçlü bir şekilde devam ediyoruz. Akıllı teknolojilerle donatılmış genç Aksaray Fabrikamızda endüstri 4.0’ın en iyi örneklerini uyguluyoruz. Bayilerimize ve müşterilerimize değer katma yaklaşımımızla lastiğin ötesinde hizmetler sunarak mobilite çözümlerimizi çeşitlendirmeye odaklanıyoruz. Tüm bunları yaparken dijitalleşme yolculuğumuza da hız kazandırıyor, bağımsız araştırmalarla belirlenen sonuçlara göre Türkiye ortalamasının üzerinde bir dijitalleşme skoruna sahip olmaktan gurur duyuyoruz.

Güçlü markalarımız, üstün kaliteli ürünlerimiz, müşteri odaklı anlayışımızla geliştirdiğimiz inovatif hizmetlerimiz, yenilikçi satış kanallarımız ile müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve yatırımcılarımız için değer yaratırken, liderliğimizi kalıcı kılıyoruz. Küresel ve yerel pazardaki zorlu koşullar altında, stratejik önceliklerimize odaklanarak ihracat/iç pazar dengesini kurmaya yönelik stratejilerimizle karlılığımızı optimum seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz.

Cesaretle yol almaya ve ülkemize değer katmaya devam edeceğiz.

Saygılarımla,

Neslihan Döngel ÖZLEM
CFO