Brisa Logo
Mobile Menü

Yönetim

Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu

Ahmed Cevdet Alemdar Yönetim Kurulu Başkanı
Özgeçmiş

Görev Süresi: 19 Nisan 2024-2026 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar

Cevdet Alemdar Sabancı Holding bünyesine 1993 yılında katılmış ve sırasıyla Beksa, Sakosa, Kordsa, Temsa İş Makinaları ve Brisa’da çeşitli liderlik pozisyonlarında bulunmuştur.

Kariyerinin ilk yarısı içinde Türkiye’de üretim endüstrisinde yatırımlara, Brezilya, Tayland ve Çin’de lastik endüstrisine yönelik yurtdışındaki iştiraklerinin yönetimine liderlik yapmıştır. Kordsa’nın Teknoloji ve Pazar Geliştirme Başkan Yardımcısı olarak Ar-Ge ve inovasyon liderliklerini gerçekleştirmiştir.

2013 yılından itibaren, Temsa İş Makinaları’nda Komatsu İş makinaları üzerine Volvo Kamyon distribütörlüğünü de alarak büyümesini gerçekleştirdikten sonra,  2017’den itibaren Bridgestone ve Sabancı Holding ortaklığında kurulan, 80’den fazla ülkeye ihracat yapan ve Türkiye’de lastik ve mobilite çözümleri lideri olan Brisa’nın CEO’luğu görevini yürütmüştür. Nisan 2020'den itibarıyla Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanlığı yürütmüş, Nisan 2024’ten itibaren ise Sabancı Holding Mobilite Çözümleri Grup Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Kendisi Brisa, Temsa Skoda Ulaşım Araçları ve Temsa Motorlu Araçlar şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanı, Teknosa şirketinin Yönetim Kurulu üyesidir.

Alemdar, kurumsal görevlerinin yanı sıra, SUNUM (Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi) Yönetim Kurulu Başkanlığı da dahil olmak üzere çeşitli sektörel ve akademik kurullarda aktif olarak görev almakta ve TÜSİAD yönetim kurulu üyeliklerini sürdürmektedir. Alemdar, Chapter Zero Türkiye Yürütme Komitesi Başkanı’dır. Alemdar'ın kariyeri, farklı bölge ve sektörlerde endüstri mühendisliği ve yönetim alanlarındaki geniş deneyimini yansıtmaktadır.

Cevdet Alemdar, 1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nden Endüstri Mühendisliği lisans diplomasına ve 2000 yılında Sabancı Üniversitesi'nden MBA derecesine sahiptir.

Tomio Fukuzumi Yönetim Kurulu Başkan Vekili
Özgeçmiş

Görev Süresi: 19 Nisan 2024-2026 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar

Tomio Fukuzumi, Osaka Şehir Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olmuştur. Bridgestone bünyesine Nisan 1988 tarihinde katılmıştır. Kariyer hayatı boyunca ağırlıklı olarak uluslararası lastik iş kolunda çalışmış, Lastik Satış Direktörü ve Genel Müdür olarak Kore, Amerika Birleşik Devletleri Şikago, Belçika Brüksel, Hindistan ve Tayland’da görev yapmıştır. 2016 yılında BSJ Genel Merkez bünyesinde Uluslararası Lastik İşkolu Direktörü olarak atanan Fukuzumi, BSAM, BSEMIA ve BSCAP Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmüştür. Fukuzumi 21 Aralık 2022 tarihinden itibaren Brisa’da görev yapmaktadır.

Mustafa Bayraktar Yönetim Kurulu Üyesi
Özgeçmiş

Görev Süresi: 19 Nisan 2024-2026 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar

Mustafa Bayraktar, Alabama Üniversitesi Finans Bölümü’nden mezun olmuş ve aynı dalda Boston College’da yüksek lisans yapmıştır. 2002 yılından bu yana H. Bayraktar Yatırım Holding A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.
Bayraktar, Baylas Otomotiv A.Ş., Baytur Motorlu Vasıtalar Tic. A.Ş., Bayraktar Otomotiv A.Ş., Bayraktar Holding A.Ş., Ege Fren Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Ege Endüstri ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Haluk Dinçer Yönetim Kurulu Üyesi
Özgeçmiş

Görev Süresi: 19 Nisan 2024-2026 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar

Haluk Dinçer, University of Michigan’dan Makine Mühendisliği dalında lisans ve işletme dalında yüksek lisans (MBA) derecelerini almıştır.

Halen Sabancı Holding, Finansal Hizmetler Grup Başkanı olan Dinçer, aynı zamanda Aksigorta, Agesa, Sabancı Ageas Sağlık Sigorta, Tursa, AEO ve Exsa şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanlıklarını yürütmektedir.

Dinçer, 2020 yılında mevcut görevini üstlenmeden önce, 2016-2020 yıllarında Sigorta Grup Başkanlığı, 2011-2016 yıllarında Perakende ve Sigorta Grup Başkanlığı, 2007-2011 yıllarında Perakende Grup Başkanlığı, 2004-2007 yıllarında Gıda ve Perakende Grup Başkanlığı, 2002-2004 yıllarında ise Gıda Grup Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. 1995 yılında Sabancı’ya katılan Dinçer, bu tarihten itibaren topluluğun otomotiv, gıda ve perakende şirketlerinde önemli liderlik pozisyonları üstlenmiştir.

Haluk Dinçer, 2014 yılında TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı, 2008-2014 yıllarında DEİK/Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanı olarak görev yapmıştır. Halen TÜSİAD Başkanlar Konseyi’nde yer almaktadır. Ayrıca sigorta sektörünün uluslararası lider düşünce kuruluşu The Geneva Association Üyesi’dir.

Frederic Jean Hubert Cecile Hendrickx Yönetim Kurulu Üyesi
Özgeçmiş

Görev Süresi: 19 Nisan 2024-2026 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar

Frederic Jean Hubert Cecile Hendrickx, 1991 yılında Belçika’daki Leuven Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden mezun olmuştur. Ayrıca, Antwerp Üniversitesi’nde (Belçika) Çevre Yönetimi ve Kopenhag Üniversitesi’nde (Danimarka) Enerji Hukuku okumuştur.

Kariyerine Nairobi’deki (Kenya) Birleşmiş Milletler Çevre Programı genel merkezinde başlamış ve Kopenhag’daki Danimarka Çevre Bakanlığı Uluslararası Antlaşmalar Bölümü’nde bir yıl çalışmıştır. 1993 yılında Brüksel Barosu’na katılmış ve 1999 yılına kadar Brüksel’de bir Amerikan hukuk firması olan Hunton Williams’ta çalışmıştır. Ardından General Electric’te, Stockholm ve Londra ofislerinde Yaşam Bilimleri Bölümü için Küresel Genel Müşavir olarak çeşitli hukuki liderlik rolleri üstlenmiştir.

2015 yılı ortasından itibaren Bridgestone EMIA’da Hukuk ve İç Denetim Başkan Yardımcısı, Risk Yönetim Başkanı olarak görev yapan Hendrickx, 2023 yılı Nisan ayından bu yana Bridgestone EMIA’da Hukuk ve Risk Yönetim Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Mete Ekin Yönetim Kurulu Üyesi
Özgeçmiş

Görev Süresi: 19 Nisan 2024-2026 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar


Mete Ekin, 1993 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuş ve 1995 yılında Connecticut’ta Hartford Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.


Mart 2016’da Orta Doğu ve Afrika pazarlarından (50 ülke) sorumlu olarak Bridgestone Orta Doğu ve Afrika Serbest Bölgesi’ne Bölge Müdürü olarak katılmıştır.


Lastik endüstrisinde 28 yılı aşkın tecrübesiyle Türkiye, İtalya, Mısır ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nde yönetim kademesinde çeşitli görevler üstlenen Ekin, mesleki kariyerine Türk Pirelli’de başlamıştır. Ekin, 2015 yılına kadar beş yıl boyunca Genel Müdür ve CEO olarak görev yapmıştır.

Genel Müdür ve CEO olarak atanmasından önce Pirelli Mısır’da Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İtalya Genel Müdürlüğü’nde Global Ticari İşkolu Pazarlama Müdürü gibi çeşitli yönetsel görevlerde bulunmuştur.

Ekin geçmişte Bridgestone EMIA’da Gelişmekte olan Pazarlar, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu, Hindistan, Orta Doğu ve Afrika Başkan Yardımcısı ve Bridgestone Başkan Yardımcısı ve Ortak Küresel COO Ofisi Başkanı olarak görev yapmıştır. Ekin, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Bridgestone Avrupa Lastik İş Kolu Başkanı olarak atanmıştır.

Ekin akıcı derecede İngilizce, İtalyanca ve Almanca bilmektedir.

Jerome Freddy Pierre Boulet Yönetim Kurulu Üyesi
Özgeçmiş

Görev Süresi: 19 Nisan 2024-2026 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar

Jérôme Boulet, Şubat 2021’den bu yana Bridgestone Avrupa Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Başkan Yardımcısı görevinde bulunmaktadır. Ayrıca, merkezi Dubai’de bulunan Bridgestone Orta Doğu ve Afrika’nın Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Jérôme bu görevinde, ham madde tedarikinden planlamaya, üretimden depolamaya ve Bridgestone lastiklerinin EMEA coğrafyalarında dağıtımına kadar uçtan uca tedarik zinciri konusunda yönetici lider pozisyonundadır. Bridgestone Corporation’ın Küresel Tedarik Zinciri Yönetim Komitesi Üyesi olarak, müşterileri ve değer zincirini birbirine bağlayarak değer yaratmayı en üst düzeye çıkaracak ve bunun sonucunda “dirençli mükemmel bir Bridgestone” yaratacak yeni nesil tedarik zincirinin de mimarıdır.

Jérôme, Bridgestone’a katıldığı 2001 yılından bu yana ürün yönetimi, dijital girişim, birleşme ve satın alma, tedarik zinciri yönetimi, üretim stratejisi ve satın almayı kapsayan çeşitli liderlik pozisyonlarında görev almıştır. Devam eden yıllarda Jérôme, Bridgestone EMEA için mobilite çözümleri stratejisine öncülük etmiş ve 2019’da TomTom Telematics’in (bugün Webfleet Solutions olarak bilinmektedir) satın alınmasına liderlik etmiştir.

Jérôme, 2020 yılında COO ofisine katılmış ve lojistik optimizasyonu, üretim ayak izinin yeniden yapılandırılması ve satın almada dış kaynak kullanımı alanlarında çok sayıda büyük ölçekli dönüşüme liderlik etmiştir.

Jérôme ayrıca bir dönem Accenture’da çalışmış ve burada Fortune 500 şirketlerinin yönetim kurullarıyla ilaç, otomotiv, çelik ve kimya sektörlerinde büyük ölçekli tedarik zinciri dönüşümü üzerine çalışmıştır.

Jérôme, lisans eğitimini Fransa’da ESCIP School of International Business’ta işletme ve ekonomi alanında tamamlamıştır.

Haluk Kürkçü Yönetim Kurulu Üyesi
Özgeçmiş

Görev Süresi: 19 Nisan 2024-2026 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar

Haluk Kürkçü, 1984 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde lisans derecesini tamamlamıştır.

Kürkçü, 1986 yılında Brisa’da göreve başlamış ve ardından 20 yıllık süreçte, üretim planlama, endüstri mühendisliği ve üretim alanlarında yöneticilik pozisyonları üstlenmiştir. 2006 yılında Üretim Direktörü olarak atanan Kürkçü, 2015-2018 yılları arasında, Mühendislik Direktörlüğü görevini yürütmüştür. Kürkçü, 2018 yılından bu yana CTO Yardımcılığı görevini yürütmüş, 1 Temmuz 2020 tarihinde Brisa Genel Müdür’ü pozisyonuna atanmıştır.

Kürkçü ayrıca, Arvento Mobil Sistemler Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Grup dışında ise LASDER (Lastik Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi ve LASİD (Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Sakine Şebnem Önder Yönetim Kurulu Üyesi
Özgeçmiş

Görev Süresi: 19 Nisan 2024-2026 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar

Şebnem Önder, 1994’te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Kariyer hayatına 1994 yılında White & Case LLP (Türkiye)’de Hukuk Danışmanı olarak başlayan Önder, 1999-2000 yılları arasında şirketin genel merkezinin bulunduğu New York’ta aynı görevi sürdürmüştür. Ardından 2000 yılından 2014 yılına kadar aynı firmanın Türkiye biriminde Ortak olarak görev almıştır. 2014 yılında British American Tobacco (Türkiye & Kuzey Afrika)’da Hukuk Direktörü olarak göreve başlayan Önder, 2018’den 2022 yılına kadar British American Tobacco (Avrupa)’da Avrupa Bölge Uyum Bölüm Başkanı görevini yürütmüştür.

Şebnem Önder, 12 Eylül 2022 tarihinden itibaren Sabancı Holding Hukuk ve Uyum Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. Önder, Akçansa, Brisa, Carrefoursa, Temsa Skoda Sabancı Ulaşım Araçları A.Ş. ve Sabancı Building Solutions B.V. Yönetim Kurulu Üyesi görevlerini de yürütmektedir.

Ahmet Erdem Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
Özgeçmiş

Görev Süresi: 19 Nisan 2024-2026 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar

Ahmet Erdem, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği branşında lisans eğitimi aldıktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nde Mühendislik Yönetimi branşını tamamlamıştır.

1990 yılında Shell’de çalışmaya başlayan Erdem, Türkiye, Orta Doğu ve Avrupa’da üst kademelerde görev yapmıştır. Yunanistan ve Türkiye Yatırım Müdürlüğü, Türkiye Perakende Satışlar Müdürlüğü görevlerinden sonra, 2006 yılında, hâlihazırda Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da yürüttüğü Shell & Turcas Petrol A.Ş. ortak girişim şirketinin kurulmasında önemli bir rol üstlenmiştir. Ortak girişim şirketinin entegrasyonu sırasında Perakende Genel Müdürü ve İcra Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttükten sonra Shell’in Doğu Afrika’daki faaliyetlerinin merkezi olan Kenya’da Shell Ülke Başkanı ve Kenya Shell Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Ahmet Erdem, Royal Dutch Shell bünyesinde finansal ve itibar risk yönetimi ile ilgili eğitimler almıştır ve ülke çapında 20 yıla yakın risk yönetim tecrübesi bulunmaktadır.

Erdem halen, Shell Türkiye Ülke Başkanlığı’nın yanı sıra Shell & Turcas A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Ahmet Erdem, daha önce Sabancı Holding Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği ve Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nde (YASED) iki dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış olup hâlihazırda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclis Başkanlığı, Petrol Sanayi Derneği’nde (PETDER) Yönetim Kurulu Başkanlığı, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (WBCSD Türkiye), United Nations Global Compact Türkiye ve Enerji Verimliliği Derneği’nde (ENVER) Yönetim Kurulu Üyeliği ve İngiliz Ticaret Odası’nda Danışma Kurulu Üyeliği’ni sürdürmektedir.

Fatma Dilek Yardım Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
Özgeçmiş

Görev Süresi: 19 Nisan 2024-2026 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına kadar

1963 yılında İstanbul’da doğmuştur. Sankt Georg Avusturya Lisesini bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi işletme bölümünden mezun olmuştur. Manchester Business School & University Of Bangor ortak MBA Programını bitirmiştir.

1988’de Interbank’ta çalışma hayatına başlamıştır. 1990-1999 yıllarında Bankers Trust A.Ş.’de Direktör olarak, 1999-2007 yıllarında Deutsche Banx”k A.Ş.’de Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcısı, 2007-2012 yıllarında Credıt Agricole Yatırım Bankası Türk A.Ş.’de Genel Müdür ve Müşteri Hizmetleri Başkanı, 2012-2016 yıllarında Standart Chartered Yatırım Bankası Türk A.Ş.’de Genel Müdür ve Kurumsal Müşteriler Başkanı görevlerini yürütmüştür. 2017-2018 yıllarında İngiltere’de kurulu Experian şirketine Türkiye büyüme stratejisi konusunda danışmanlık veren Yardım 2019’dan beri Almanya’da kurulu Commerz Real gayri menkul yatırım fonunun İstanbul Şube müdürlüğü görevini ifa etmektedir.

Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Enerjisa Enerji A.Ş.’nin Bağımsız Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

İş yaşamı boyunca YASED, TÜSİAD, DEİK gibi sivil toplum kuruluşlarında roller üstlenmiştir.

İngilizce ve Almanca bilmektedir.