Brisa Logo

Hakkımızda

CEO Mesajı

CEO Mesajı

CEO Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

2023 yılı, Avrupa’da ekonomik durgunluk, global çapta yaşanan tedarik zinciri aksaklıkları ve yüksek enflasyon gibi gelişmelerin yanı sıra, ülkemizde yaşanan 6 Şubat depremlerini göz önüne aldığımızda, oldukça zorlu şartların hakim olduğu bir yıl olarak tarihe geçti.

Küresel ekonomi de belirsizliklerle dolu bir yılı geride bıraktı. Devam eden Rusya-Ukrayna savaşına Orta Doğu’daki çatışmaların eklenmesi, enflasyonun gelişmiş ülkeler de dâhil olmak üzere tüm dünyayı olumsuz yönde etkilemesi küresel ekonomi üzerinde ciddi bir baskı yarattı.

Sabancı Holding ve Bridgestone’un köklü ortaklığında faaliyet gösteren Brisa, 2023 yılının getirdiği tüm zorluklara rağmen, ülkesine ve topluma değer katma önceliği ile stratejik yol haritasında kararlı ve güçlü bir şekilde ilerledi.

2023 yılında finansal açıdan güçlü bir performans sergiledik. Nakit yönetimindeki başarı hikâyesini devam ettiren şirketimizin toplam cirosu 26,5 milyar TL olarak kaydedildi. Faaliyet kârımız bir önceki seneye oranla %38 artış gösterdi. 80'in üzerinde ülkeye yayılmış ihracat operasyonlarımız güçlenerek devam etti. Lassa markamız ile 21 ülkede pazar payımızı artırdık.  

Hızlı değişen makroekonomik ortam ve yüksek regülasyon ortamında finansman işlemlerimizi çeşitlendirerek bilançomuzu ve kârlılığımızı güçlü tutmayı başardık. Sürdürülebilirlik alanındaki gücümüz ve öncülüğümüzle ilk sürdürülebilir finansman işlemimizi EBRD ile yaptık.

Brisa, bu dönemde, ortaklarının da stratejik yol haritası kapsamında, 2030 vizyonunda belirlediği lastik şirketinden mobilite şirketine dönüşüm yolculuğunda güçlü adımlar atmaya devam etti.

Mobilite merkezleri olarak konumlandırdığımız Otopratik ve Propratik hızlı bakım noktalarımızı yaygınlaştırdık, 2023 yılında toplamda 139 noktaya ulaştık. Aynı zamanda, daha küçük alanlarda da hizmet verebilen Otopratik Midi konseptini hayata geçirdik.

Otomotiv sektöründe elektrifikasyon trendine bağlı olarak hızla artan elektrikli araç kullanımına yönelik ürünlerimizi ve hizmet çözümlerimizi zenginleştirdik. 2030 yol haritamızda her Otopratik’te e-şarj istasyonu hedefimiz kapsamında, e-şarj istasyonlarımızın Türkiye çapında kurulumlarına devam ettik. Yine Otopratik mağazalarımızı özel uzmanlık gerektiren elektrikli araçların servis ve bakım hizmetlerine yönelik, alanında uzman, eğitimli personelimiz ile hazır hale getiriyoruz.

Mobilite yolculuğumuzda lastik işimizi de yeni trendlere adapte ederek büyütüyoruz. 2023 yılında çevik Ar-Ge çalışmalarımızla hibrit ve elektrikli araçlar için son teknoloji yeni ürünlerimizi pazara sunduk. Bunun en güçlü adımlarından biri Türkiye’nin ilk akıllı aracı TOGG’un SUV modelinin Lassa markamıza ait yerli lastiklerle yol alması oldu.

Aksaray fabrikamız için 2023 yılında duyurduğumuz 34 milyon ABD doları ek kapasite artış yatırımı ile devreye alacağımız özel karışım teknolojisiyle elektrikli araçlar gibi gelişen mobilite trendlerine uygun, son teknoloji ve dünya standartlarında ürünleri daha hızlı bir şekilde pazara sunmayı, araç üreticilerinin mobilite partneri olma tarafındaki gücümüzü artırmayı hedefliyoruz.

Şirketimizin mobilite dönüşümünde çok önemli bir adım olarak 2022 yılında bünyemize kattığımız, Türkiye’nin araç takip sistemlerinde lider şirketi Arvento ile çapraz sinerji çalışmalarımızı derinleştirdik. Brisa’nın ürün ve servis ağını, Arvento’nun filo yönetim platformu ile entegre ettiğimiz hizmetlerimizle sektörümüzde mobilite alanında yeniliklere imza attık.

Bu dönemde, 2030 yolculuğumuzda önceliklendirdiğimiz sürdürülebilirlik alanında da global çapta önemli ilklere ve başarılara imza attık. Gururla söyleyebilirim ki, Brisa bugün gerekliliklerin ötesinde uygulamaları ve üst düzey taahhütleriyle Türkiye’nin ve hatta global lastik sektörünün sürdürülebilirlikte öncü şirketidir.  

2023 yılında, Karbon Saydamlık Projesi (CDP) derecelendirmesinde İklim Değişikliği ve Su Güvenliği kategorilerinin ikisinde birden global lider olduk. Global lastik sektöründe bu başarıyı elde edebilen ilk ve tek şirketiz. Yine bu dönemde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 100 milyon ABD doları karşılığı tutarında “sürdürülebilir kalkınma” odaklı kredi anlaşmasına imza attık.

Sürdürülebilirlik çalışmalarımızı tüm ekosistemimizle birlikte değer yaratmak üzere tasarlıyoruz. Tedarikçilerimize yönelik SUSPRO programı ile finansal, iklimsel ve su riskine göre önceliklendirdiğimiz tedarikçilerimizin bilim temelli hedef taahhüdü vermelerinin garantörü olduk, çevresel ve sosyal etkisi yüksek bayilerimizi önceliklendirerek, Yeşil Bayi programımız kapsamında mağazalarında yaptıkları uygulamalarla 25 bayimizi sertifikalandırdık.

Tüm faaliyetlerinde sosyal sorumluluk bilincini, yönetim anlayışının temel ve değişmez unsurlarından biri olarak kabul eden Sabancı Grubu’nun ilkeleri ışığında, faaliyetlerimizi sosyal sorumluluk bilinciyle yürütüyoruz.

Kahramanmaraş merkezli yaşadığımız deprem felaketi hepimizi derin üzüntüye boğdu. Tüm olanaklarımızı bölge için seferber ettik, bölge halkının ve depremden etkilenen bayilerimizin ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap verdik.
Sabancı Topluluğu’nun deprem bölgesine yönelik yardım çalışmalarına 500’den fazla gönüllü çalışanımızla destek olduk.

Bölgenin çözüm bekleyen en önemli ihtiyaçlarının başında gelen eğitime destek amacıyla Sabancı Vakfı ve ortaklarımızdan Bridgestone’un katkılarıyla, Hatay’da Sabancı Lassa Ortaokulu’nu üç ay gibi kısa bir sürede inşa ettik ve öğrencilerimize teslim ettik.

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, Sabancı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında deprem bölgesinin yerel kalkınmasına öncülük edecek anlamlı bir projeye imza attık. Habitat Derneği iş birliği ve Sabancı Topluluğu şirketlerinden Kordsa, Teknosa ve Temsa’nın da katkılarıyla Sabancı Hatay Kuluçka Merkezi’ni hayata geçirdik. Bölgeden göçün engellenmesini, gençlerin ve kadınların yeniden ekonomik ve sosyal hayata kazandırılmasını hedeflediğimiz merkezimizin çalışmaları kapsamında, Hatay ve Adana’da 1.000’den fazla kişiyi eğitimlerle destekledik.

Değerli paydaşlarımız,

Tüm bunları gerçekleştirirken ve gelecek planlarımızı yaparken en güvendiğimiz gücümüz Brisa’nın değerli çalışanları, çalışma arkadaşlarımız oldu. Amacımız, dinamik ve hızlı değişen bir ortamda, Şirketimizin mobilite dönüşümünü gerçekleştirirken, çalışanlarımızı yeni yetkinliklerle donatarak geleceğe hazır olmalarını sağlamak.

Şirketimizin güçlü bir performans sergilemesinde emeği geçen tüm çalışanlarımıza, bizden desteğini esirgemeyen ortaklarımıza, hissedarlarımıza, tedarikçilerimize, bayilerimize ve değerli müşterilerimize teşekkür ediyorum.

Saygılarımla

Haluk Kürkçü
CEO