CEO Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

Türkiye’nin lastik pazarı lideri ve öncü sanayi kuruluşlarından Brisa olarak, bir lastik üreticisinden öte, tüm paydaşlarımız ve çevremiz için bir “değer sağlayıcı” konumundayız. “Cesaretle Yol Alırız” vizyonumuz doğrultusunda, Türk sanayisinde bir rol model olarak başlattığımız üretim şirketinden inovasyon şirketine dönüş sürecimizi kararlılıkla sürdürüyoruz.

 

Sürdürülebilirlik ve dijitalleşme başta olmak üzere global trendleri takip ederek, inovasyon ve kurumsal girişimciliği bir kurum kültürü haline getirmek için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Geleceğin dünyasında ortaya çıkabilecek ihtiyaçları bugünden öngörerek çevremize ve tüm paydaşlarımıza değer katacak projeler üretmeyi amaçlıyoruz.

 

Attığımız adımlarla Brisa’yı finansal hedeflerinin olduğu kadar müşteri, sürdürülebilirlik ve inovasyon odaklı hedeflerinin üzerine de taşımak için çalışıyoruz.

 

Tüm dünyada büyük değişimlerin yaşandığı zamanlar geçiriyoruz. Küresel endüstriyel üretim azalırken, iklim değişikliğinin etkileri çok daha güçlü bir şekilde hissediliyor. Benzer bir şekilde ülkemiz de bu değişimlerden farklı boyutlarda etkileniyor. Ekonomik dalgalanmalar ve etkilerinin hâkim olduğu bu ortamda toplam yıllık satış gelirleri 3.560 milyon TL’ye ulaşan bir şirket olarak güçlü bir performans sergilemek için çalışıyoruz.

 

2.874 çalışanımız ve akıllı teknolojilerle donatılmış fabrikalarımızla, tüm paydaşlarımız için sunduğumuz değerleri zenginleştiriyoruz. Yurt içi pazarda bayi ağı ve markalarımıza yaptığımız yatırımlarla liderliğimizi pekiştiriyoruz. Uluslararası pazarlarda yeni ülkeleri ihracat bölgelerimize dahil ederek satış ve sevkiyat rekorlarına imza atıyoruz. “Brand Finance Türkiye’nin En Değerli ve Güçlü Markaları” araştırmasında lastik sektörünün en değerli markası konumundayız. Bu başarıların arkasında, şirketimizin orta ve uzun vadeli hedeflerini iyi belirleyip, misyon, vizyon ve hedeflerimiz doğrultusunda işimizi yönetme anlayışımız yatıyor.

 

Günümüz koşullarına dijitalleşme, teknoloji ve Ar-Ge ile sürdürülebilir çözümler geliştirmeye, operasyonlarımızı paydaşlarımız için pozitif değer yaratacak bir şekilde yürütmeye devam ediyoruz. Akıllı teknolojilerle donatılmış Brisa Aksaray fabrikamızda kapasite hedeflerimizi gerçekleştiriyoruz. Genç arkadaşlarımızın üzerinde çalıştığı projelerin de desteklenmesinden gurur duyuyoruz. İzmit fabrikamız ve Ar-Ge merkezimizin Sabancı Üniversitesi danışmanlığıyla birlikte geliştirdiği ‘Karbon Nanotüp kullanılarak yenilikçi lastiklerin üretilmesi’ projesi ile TÜBİTAK’tan destek onayı aldık. "Görüntü işleme teknolojisi kullanarak dijital lastik asistanı tasarımı" projesi ile TÜBİTAK Sanayide Dijital Dönüşüm programında yer aldık. Dijital filo hizmetleri ile filoların anlık olarak takibi ve yönetimine çözümler sağlıyoruz. Dijitalleşme çalışmalarımızı daha da ileriye taşımak için belirlediğimiz Dijital Olgunluk Seviyemizin ardından oluşturduğumuz yol haritamızı kararlılıkla uyguluyoruz.

 

Tüm operasyonlarımızın, ürün ve hizmetlerimizin çevresel ve toplumsal etkilerini de dikkate alıyoruz. İklim değişikliği ile mücadele, sürdürülebilir enerji, doğal kaynakların verimli kullanımı, atıkların azaltılması, değerlendirilmesi ve biyoçeşitlilik alanlarında çevresel sürdürülebilirlik projelerine yatırım yapmanın, gelecek nesillere karşı en büyük sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. Öte yandan, trafik güvenliği, eğitim ve kültür alanındaki çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ile topluma değer katmaya, Brisaspor ile bisiklet sporuna destek vermeye devam ediyoruz.

 

2019 yılı Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project-CDP) Türkiye İklim Değişikliği Liderleri arasında yerimizi aldık. Yine CDP kapsamında ilk kez hesaplanan “Tedarikçi İletişimi Derecelendirmesi” alanında da küresel liderler arasına giren Türkiye’den tek şirket olduk. Sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızla BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde beşinci kez yer aldık.

 

Tüm bunları gerçekleştirirken ve gelecek planlarımızı yaparken en güvendiğimiz gücümüz Brisa’nın değerli çalışanları, çalışma arkadaşlarımız. Onların özverileri, yapılan işi sorgulama ve daha iyisini yapma arzusu ve takım çalışması gücümüzün temelleri. Tüm bunların yanında ‘daha çevik’ bir şekilde uygulama ve ilk adımı atma konusunda cesaretle yol alarak gücümüze güç katmaya devam edeceğiz.

 

 

Haluk Kürkçü

Genel Müdür