Brisa, bayram tatilinde yola çıkacaklar için emniyetli ve konforlu sürüşün ipuçlarını açıklıyor

01.07.2016

Brisa, Ramazan Bayramı dolayısıyla artan yolculuklarda emniyetli ve konforlu sürüş için alınması gereken önlemleri paylaşıyor. Brisa Tüketici Ürünleri Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Korhan Korel, her gün 3 bini aşkın trafik kazasının yaşandığı ülkemizde basit tedbirlerle tüm yolculukların huzurlu ve güvenli olabileceğine işaret ediyor. Türkiye lastik sektörü lideri Brisa, bayram tatilinde yola çıkacak sürücülere emniyetli ve konforlu bir sürüş için büyük bir rol ve sorumluluk düştüğünü hatırlatıyor. Her gün 3 bini aşkın trafik kazasının yaşandığı ülkemizde, kazalar %87 oranında sürücü hatalarından meydana geliyor. Özellikle bayram tatillerinde yoğunlaşan trafik dolayısıyla kaza riskinin de arttığına, bu nedenle sürücülerin tedbirli davranmaları gerektiğine dikkat çeken Brisa Tüketici Ürünleri Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Korhan Korel, “Yolculuk sırasında emniyetli bir sürüş için trafik kurallarına uymak ve dikkatli bir sürüş elbette ki son derece önemli. Bununla birlikte, emniyetli sürüşü tehdit edebilecek riskler için de sürücülerin seyahatleri öncesinde araç ve lastik bakımlarını yaptırmalarını da önemle tavsiye ediyoruz. Alınacak tedbirlerle, kaza risklerinin azaltılabileceğini bilmek bizleri bu konuda daha aktif olmaya teşvik ediyor. Bir yandan üretimde en önemli önceliği emniyet konusuna verirken bir yandan da Türkiye’nin dört bir yanında bu konuda farkındalığı artırmak için çalışıyoruz. Bridgestone markamız ile gerçekleştirdiğimiz “#emniyetiniziçin2dk” projemiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz lastik diş derinliği ve hava basıncı ölçümlerimizle 2013 yılından bu yana 60 bin araca ulaşarak emniyetli bir sürüş için farkındalık yarattık. Diğer bir yandan ise, OtoPratik noktalarımıza gelen binek ve hafif ticari araç müşterilerimizin ihtiyaç duyabilecekleri ana ürünleri ve temel bakım hizmetlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde veriyoruz. Lastik, jant, akü, ön düzen bakımı, yağ değişimi, filtre değişimi, klima gazı dolumu, fren balata & disk değişimi, amortisör değişimi ve periyodik bakımdan oluşan kapsamlı bir hizmet yelpazesi sayesinde, sürücüler emniyetli ve konforlu yolculuklara kolaylıkla hazırlanabiliyor” dedi. Brisa’dan emniyetli sürüş için öneriler
 • Mutlaka emniyet kemeri takın ve 12 yaşına kadar çocuklar için çocuk koltuğu kullanın

 • Yazın yaz lastikleri, kışın kış lastikleri kullanın ve lastikleri kullanılmadıkları dönemde uygun koşullarda (nem, sıcaklık, basınç vs.) saklayın.

 • Yaz lastiklerini 3mm, kış lastiklerini 4mm. diş̧ derinliğinden sonra sürüş emniyetiniz açısından kullanmayın. Diş derinliği 1,6 mm’ye düşen lastiklerin yasalar gereği mutlaka değiştirilmesi gerekiyor.

 • Lastik ve araç bakımlarının mutlaka güvenilir, yeterli ekipmana sahip bakım noktalarında, yetkin servis personeli tarafından yapılmasına dikkat edin.

 • Lastiklerinizin havasını en az 15 günde bir kontrol edin.

 • Uzun yola çıkarken ve araç yüklüyken lastiklerin hava basıncını 2 PSI arttırın.

 • Düzenli olarak stepne lastiğin de hava basıncını kontrol edin

 • Bijon somunlarının sıkılığını düzenli olarak kontrol edin.

 • Supap kapaklarını kapalı tutun. Her lastik değişiminde supapları da mutlaka yenileyin. Basit supap sorunları ciddi güvenlik sorunlarına neden olabilir.

 • Araç üreticisi tarafından onaylanmış ebattaki lastik ve jantları kullanın.

 • Bozuk satıhlarda yüksek hız yapmayın.

 • Lastiği kaldırım kenarlarına ve sivri yüzeylere çarpmaktan kaçının.

 • Lastiği temizlemek ve parlatmak için petrol ürünleri içeren deterjan veya cilalar kullanmayın. Sadece su kullanın ancak aşırı basınçlı su da lastiklerin yıkanması sırasında hasar almasına neden olabilir.

 • Lastiklerin her 10000 km’de bir veya en az yılda bir kez yerlerini değiştirin.

 • Lastiğin delinmesi durumunda mutlaka nitelikli tamiri (mantar yama) tercih edin.

 • Aküleri düzenli olarak test ettirin. Akü kapağını ve kutup başlarını anti statik bir bezle temizleyin. Bu, kutup başlarıyla temasta olan kalıntılardan istenmeyen elektrik boşalımını önler. Bu işlemle birlikte, kutup ucu penseleri de gözden geçirilmeli, gerekirse sıkarak kesintisiz bir elektrik bağlantısı olduğundan emin olun. Trafik kazaları %87 oranında sürücü hatalarından kaynaklanıyor2020 yılında, 2010 yılına göre kaza oranını %50 azaltma hedefi bulunan Türkiye’de son 10 yılda araç sayısı 2 kat artarken kaza sayısı 3 kat arttı. Ülkemizde her gün 3 binden fazla kaza meydana geliyor, kazaların birincil nedeni %87 oranla sürücü hataları olarak tespit edilmekte. Başta hız kurallarına uyulmaması olmak üzere, yolculuklara aracın ve lastiklerin bakımı yapılmadan çıkılması da diğer kaza nedenleri arasında yer alıyor. Avrupa Birliği’nin de 2010-2020 yılları arasında kaza oranında %50 düşüş hedefi bulunuyor ve bu doğrultuda kaza oranları her geçen yıl düşüş gösteriyor. 2010 yılından bu yana Avrupa’da ölümlü kaza oranı %17 azaldı. Yol güvenliği için bilinçlendirme kampanyaları ve altyapı çalışmalarına ağırlık verilen Avrupa’da ayrıca önümüzdeki dönemde sürücüleri olası kazalara karşı anında uyaran ya da kaza anında otomatik olarak acil yardım çağıran araçlar gibi inovatif sistemlere geçiş de planlanıyor.